Chorvatsko autem - trasy do Chorvatska - průvodce cestou na Jadran - jadran-online.cz

Váš průvodce Jadranem a katalog dovolené 2024 na Jadranu
Váš průvodce Jadranem a katalog dovolené 2024 na Jadranu
Přejít na obsah
Doprava a Služby
Booking.com

Cesta na Jadran autem aneb průvodce cestou do Chorvatska k Jadranu

Chorvatsko Autemjízdní trasy do Chorvatska

Do Chorvatska
každoročně vyjíždí automobilem statisíce turistů z Čech, Polska, Maďarska, Německa atd., a to díky příznivé poloze země, která je, dá se říci, nedaleko. Proto i vy se můžete poměrně pohodlně vydat na svou dovolenou v Chorvatsku autem a být tak svými pány nejen na cestě do Chorvatska, ale i po celou dobu své dovolené. Auto máte kdykoliv k dispozici, díky čemuž můžete cestovat po Chorvatsku a poznávat krásy této země aniž byste si museli na své výlety pronajmout auto v půjčovně či cestovat autobusem, lodí, letadlem nebo vlakem. Nespornou výhodou cestování autem je i skutečnost, že si s sebou můžete vzít i svého domácího mazlíčka.Kterou trasu  CZ >> HR si zvolíte, rychlou a zpoplatněnou nebo bez placených úseků s objížďkami a zajížďkami, to je jen na vás, avšak nejznámější a nejoblíbenější jsou do Chorvatska dvě cesty:


1. Přes Rakousko a Slovinsko
2. Přes Slovensko a Maďarsko


První možnost je ideální v případě, že vyjíždíte z Čech anebo míříte na sever Chorvatska
, tedy na Istrii, případně na Kvarner nebo i do Severní Dalmácie. Druhá možnost je zase výhodná pro ty z vás, kteří vyjíždíte z Moravy anebo míříte na dovolenou do Střední Dalmácie či Jižní Dalmácie.

 TIP:      --Nejlepší slevy na dovolenou--------             -

Podívejte se do nabídky letních zájezdů a prázdninového ubytování na Jadranu

s Akční nebo Last Minute slevou.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Pokud
se tedy nechystáte trávit dovolenou na Istrii, ale v jiných částech Chorvatského Jadranu, tak vám rozhodně doporučujeme zvolit rychlou a levnější cestu přes Maďarsko, i když vyjedete z Prahy, nežli absolvovat drahou a pomalou cestu přes alpské tunely.Např. budete-li vyjíždět z Prahy, je cesta přes Slovensko a Maďarsko do Splitu jen o 60 km delší a časově stejná jako drahá trasa Rakousko a Slovinsko, tedy cca 11 hodin bez přestávek, ty nejsou do hodin jízdy zahrnuty. Takže tato trasa se vyplatí nejen cestovatelům z Brněnska či Ostravska, ale např. i Pražanům.

Podívejte se také na VIDEO PRŮVODCE: Kudy autem do Chorvatska

Ještě je zde jedna možnost, jak ušetřit za cestu na Istrii a to je, vyhnout se celnicím ve Slovinsku a jet přes pohoří. Tato cesta je však velice pomalá a únavná. Ušetříte sice za dálniční známku, která je drahá, ale cestu si prodloužíte.


Poplatky v Rakousku:

Ceny dálničních známek v Rakousku pro rok 2016:

10 denní - motocykl - 5,1 € | auto do 3.5t - 8,8.
2 měsíční  - motocykl - 12,9 | auto do 3.5t - 25,7.
Roční - motocykl - 34,1  | auto do 3.5t - 85,7.


Poplatky ve Slovinsku:

Průjezd tunelem Karavanke (Karawanken) mezi Rakouskem a Slovinskem vás bude stát 7,2 € - cena pro auto do 3,5t.

Ceny dálničních známek ve Slovinsku na rok 2017:

Týdenní - motocykl - 7,5 € | auto do 3.5t -15 € | auto nad 3.5t - mýtné.

 Pozor na počty dní .

Známka je platná 7 kalendářních dní,  to znamená, že koupíte-li dálniční známku například 1.7. ve 23:30 hod, tak je tato známka platná do 7.7. 23:59 hod. Slovinci jsou v tomto krutí. Sledují dalekohledem známky na autech, a máte-li sic o jeden den či půl hodinu známku prošlou, u celnice jsou už na vás připravení! Zastaví vás a nemilosrdně vám napaří vysokou pokutu. Na spořivé Čechy jsou obzvláště vysazení!

Měsíční - auto do 3.5t - 30 € | auto nad 3.5t - mýtné.
6 měsíční - motocykl - 30.
Roční - motocykl - 55 € |  auto do 3.5t - 110 € | auto nad 3.5t - mýtné.
Hlavní trasy v Chorvatsku ve směru k Jadranskému moři + dálniční poplatky 2017:

Dálnice A1 Záhřeb-Split-Dubrovník


Po 5 letech výstavby dálnice A1 (přezdívaná jako Dalmatina), byl koncem roku 2013 dokončen 11 km dlouhý úsek mezi městy Vrgorac a Ploče. Kromě tohoto úseku dálnice byl dokončen také dálniční uzel Ploče-Karamatiči a několik dalších silnic v blízkém okolí. Celkem tak bylo uvedeno do provozu 26,7 kilometrů nových silnic.

Nový úsek dálnice A1 tvoří sedm mostů, dva nadjezdy, dva podjezdy a čtyři tunely. Díky novému úseku se zkrátí cesta ze Splitu do Ploče o jednu hodinu. Pokud míříte na dovolenou například na poloostrov Pelješac nebo do Dubrovníku, případně dál do Černé hory a Albánie, tak vám nově zprovozněný úsek hodně pomůže.Dálniční poplatky - Poplatky (cca 40 kun / 100 km v jednom směru), se platí dle délky použitého úseku dálnice a podle typu vozidla. Úseků může být po cestě několik. Platby fungují tak, že řidič obdrží při vjezdu na dálnici kartu, a při jejím opuštění pak zaplatí na základně této karty mýtné. Platit se dá v hotovosti nebo prostřednictvím většiny kreditních karet. Platba je možná od 01.06.2015 v různých zahraničních měnách dle úředního kurzovního lístku, platného pro den platby mýtného, s výjimkou nerezidentů, ti platí pouze v eurech u mýtného na Hrvatske autoceste doo.

Vzhledem k tomu, že jsme v 21 století, době technicky velice vyspělé, tak se vám nabízí šikovná možnost si
usnadnit výběr mýtného s pomocí ENC mýtné krabičky, která slouží pro snadnější a častější cestování po Chorvatsku. Zakoupíte na mýtnici.

TIP: Chcete se zcela vyhnout mýtnému?
Jeďte do Chorvatska pohodlným a moderním autobusem!


Jadranská magistrála


  • Oblíbená a nádherná trasa podél pobřeží Jadranu.


  • Jednoproudová cesta s množstvím ostrých zatáček, doporučuje se proto velice opatrná jízda. Méně zkušení řidiči ať raději volí jízdu po dálnici A1.


  • dálniční poplatky se na Jadranské magistrále neplatí.


Na další poplatky se připravte v případě, že cestujete na některý chorvatský ostrov, kam nevede přemostění, jako je tomu například u cesty na ostrov Pag viz obrázek níže.Na Pag jednoduše přijedete
po mostě anebo také trajektem za poplatek, jako i na jiné ostrovy, které však přemostění nemají a nelze zvolit jinou možnost, nežli je zpoplatněná přeprava trajektem.


Chorvatský server http://hac-onc.hr/hr/interaktivna-karta-autocesta, nabízí cestovatelům interaktivní mapu, na které najdete vše co potřebujete pro pohodovou cestu autem do Chorvatska: všechny dálnice, tunely, mosty, viadukty, odpočívadla, bankomaty, restaurace a občerstvení, benzínové a LPG pumpy, WC, dětská hřiště, infocentra, možnosti přenocování, autokempy, stručné informace o chorvatských letoviscích a také šikovnou kalkulačku mýtného. Kalkulačka vám spočítá aktuální cenu mýtného z výchozího bodu do vaší cílové destinace.Co je potřeba na cestu autem do Chorvatska?

Pokud se tedy rozhodnete cestovat do Chorvatska autem, budete potřebovat platný řidičský a technický průkaz a potvrzení o pojištění vozidla.

V případě, že neplánujete cestovat do Chorvatska autem, ale letadlem, autobusem či jiným dopravním prostředkem, tak si zajisté budete chtít pronajmout automobil (rent-a-car). V tomto případě budete potřebovat také mezinárodní řidičský průkaz a kreditní kartu kvůli depozitu.


Bezpečné cestování autem je prvořadé!

Pro bezpečnou jízdu je potřeba udělat v průběhu cesty několik zastávek. Nepodceňujte jízdu a dělejte zastávky. K odpočinutí, občerstvení, protažení těla či opláchnutí se, slouží odpočívadla nebo benzinové pumpy u dálnic.

Cestujete-li se psem, tak ani v tomto případě nepodceňujte jeho bezpečí a pohodlí. Veškeré důležité a zajímavé rady na cesty se psem i informace pro cestování se psem do zahraničí najdete zde.

Budete-li se cítit unaveni a mít potřebu spánku, je možnost si zdřímnout v autě na odpočívadle anebo si pronajmout pokoj. Po přejetí chorvatských hranic seženete pokoj na přespání od 10 Eur.Ráno odpočatí můžete pokračovat ke svému prázdninovému cíli, kam už cesta nebude tak dlouhá a po příjezdu se můžete ihned vykoupat v moři
a relaxovat na pláži a ne ulehnout do postele a prospat celý den, jako tak činí převážná většina těch, kteří v průběhu cesty nezastavují a riskují tak život svůj i ostatních. Výjimkou jsou ti cestovatelé, kteří se za volantem střídají, např. manžel s manželkou a spolujezdci mohou během cesty spát či podřimovat.

Nádhernou a ničím nerušenou dovolenou na Jadranu a
šťastnou
cestu vám všem, přeje tým jadran-online.cz


TOP Chorvatsko

Stanko

Poreč, Chorvatsko
Termín: 5.9.-26.9.2024
Strava: Bez stravy
Cena zájezdu: 18 113 Kč
Sleva: 50%

Typ zájezdu:
Doprava: Vlastní
Počet hvězdiček: 3

Epidaurus

Jižní Dalmácie, Chorvatsko
Termín: 12.9.-15.9.2024
Strava: Polopenze
Cena zájezdu: 19 559 Kč
Sleva: 22%

Typ zájezdu:
Doprava: Letecky (Vídeň)

Počet hvězdiček: 3, Hodnocení: 4.2
Hotel na mapě›

Amadria Park Hotel Niko

Šibenik, Chorvatsko
Termín: 21.10.-25.10.2024
Strava: Snídaně
Cena zájezdu: 8 179 Kč
Sleva: 15%

Typ zájezdu:
Doprava: Vlastní
Počet hvězdiček: 3, Hodnocení: 3.6
Hotel na mapě›

Apartmán Tre Pini

Umag, Chorvatsko
Termín: 23.8.-1.9.2024
Strava: Bez stravy
Cena zájezdu: 12 611 Kč
Sleva: 16%

Typ zájezdu:
Doprava: Vlastní
Počet hvězdiček: 3

Apartmán Stefiza (Crveni Vrh)

Umag, Chorvatsko
Termín: 21.9.-9.10.2024
Strava: Bez stravy
Cena zájezdu: 13 324 Kč
Sleva: 33%

Typ zájezdu:
Doprava: Vlastní
Počet hvězdiček: 3

Villa Dubrovnik Sea Diamant

Dubrovník, Chorvatsko
Termín: 29.1.-9.2.2025
Strava: Bez stravy
Cena zájezdu: 31 893 Kč
Sleva: 38%

Typ zájezdu:
Doprava: Vlastní
Počet hvězdiček: 4

Dalmacija Places Hotel By Valamar

Makarská riviéra, Chorvatsko
Termín: 13.9.-22.9.2024
Strava: Polopenze
Cena zájezdu: 21 990 Kč
Sleva: 26%

Typ zájezdu:
Doprava: Autobus
Počet hvězdiček: 3
Hotel na mapě›

Apartmán Andrea

Crikvenica, Chorvatsko
Termín: 5.9.-23.9.2024
Strava: Bez stravy
Cena zájezdu: 10 761 Kč
Sleva: 19%

Typ zájezdu:
Doprava: Vlastní
Zájezdy od INVIA.cz
Návrat na obsah